1946
Przy utworzonym w 1945 roku Liceum Pedagogicznym powstaje Szkoła Ćwiczeń (aktualnie budynek ekonoma), uczniowie klas VI – VII uczą się j. francuskiego.
1958
Ćwiczeniówkę przenoszą do samodzielnego budynku (dziś Przedszkole nr 5). W mieście mówi się o niej Biała Szkoła.
1966
Szkoła Ćwiczeń przekształca się w samodzielna Szkołę Podstawową nr 3.
1979
9 maja trójce nadaje się imię plut. Michała Robaka (żołnierza poległego przy wyzwoleniu Złotowa).
1980
3 maja Szkoła Podstawowa nr 3 im. Plut. Michała Robaka otrzymuje sztandar ufundowany przez Centralny Zarząd Spółdzielczości Pracy w Warszawie.
1981
Klasy V – VIII przenosi się z obiektu zagrożonego zawaleniem do budynku zawodówki, gdzie lekcje odbywają się w porze popołudniowo-wieczornej.
1982
Szkoła otrzymuje dodatkowy budynek przy ul. Moniuszki (dziś siedziba Zespołu Szkół Katolickich).
1983
2 października wmurowano akt erekcyjny w fundamenty nowo wznoszonej szkoły, Pomnika V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech im. Plut. Michała Robaka przy ul. Kr. Jadwigi 54.
1987
1 września w nowo wybudowanym budynku naszej Szkoły odbywa się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1987/88. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkowy obelisk z tablicą informującą, że szkoła jest pomnikiem V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. W holu szkoły ustawiono popiersie na marmurowym postumencie patrona szkoły plut. Michała Robaka autorstwa Złotowskiego artysty rzeźbiarza Andrzeja Lejszysa. Wojsko Polskie obdarowało nową szkołę sześcioma komputerami (spektup i vinipol bit). Byliśmy wówczas najbardziej nowoczesną placówką w regionie. Nasza szkoła zyskuje darowiznę od FEWB „Metalplast” w Złotowie w postaci kserografu (wówczas to nowość).
1996
Jak wszystkie placówki oświatowe w Polsce ? nasza Szkoła od września podlega samorządom lokalnym. Szkoła stawia na nowoczesność. Pojawia się skaner, kserokopiarka, nowoczesne tablice. Powstaje pierwsza pracowni informatyczna z komputerami Apple Clasic.
1999
Rozpoczyna się wdrążanie reformy oświaty: w obiekcie przy ul. Królowej Jadwigi 54 od września lokują się dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 i Gimnazjum (jeszcze bez nazwy), w którym mamy najnowocześniejszą pracownie komputerową w całym powiecie, w pierwszym w powiecie stałym łączem internetowym. Zapoczątkowano współpracę i wymianę uczniów z partnerskimi szkołami niemieckimi z Rathenow i Gifhorm.
2000
28 grudnia uchwała Rady Miejskiej gimnazjum otrzymuje imię Jana Kochanowskiego, zaczyna się komputeryzacja biblioteki szkolnej (4 komputery i nowo zakupiony projektor multimedialny).
2001
1 września uchwałą rady Miasta powstaje Zespół Szkół Samorządowych nr 1 w Złotowie – to nowa nazwa naszej placówki łączącej obie szkoły: podstawówkę i gimnazjum (powstaje nowoczesne kino szkolne).
8 maja Gimnazjum otrzymuje sztandar ufundowany przez Rade Rodziców. Sztandar zaprojektował p. J. Jelonek nauczyciel sztuki, a poświęcenia w kościele pw. WNMP dokonał ks. B. Wacławski.
2002/2013
Powstają kolejne pracownie komputerowe dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. Budynek szkolny zostaje podzielony na część gimnazjum i szkoły podstawowej, aby umożliwić bezpieczną i spokojniejszą naukę dzieciom i nauczycielom.
2017
Z dniem 1 września 2017 r. szkoły podstawowe z sześcioletnich przekształciły się w ośmioletnie. Absolwenci klas VI podjęli naukę w klasach VII, a gimnazja nie przeprowadziły naboru nowych uczniów.
Szkoła z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 przekształciła się ponownie na Szkołę Podstawową nr 3 im. plut. Michała Robaka w Złotowie
2018/2019
Z końcem roku szkolnego 2018/2019 wygasły ostatnie klasy gimnazjalne.
2019
Na podstawie Zarządzenia Zastępczego Wojewody Wielkopolskiego z dnia 9 maja 2019 r. Szkole Podstawowej nr 3 im. plut. Michała Robaka w Złotowie nadano nazwę Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotowie.