Europejski Tydzień Kodowania w SP3

Złotowska „Trójka” po raz pierwszy uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Kodowania. Celem akcji było pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do nauki programowania dzieci i młodzież. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotowie również aktywnie wzięła udział w CodeWeek. Na początku zarejestrowano wydarzenia na stronie www.codeweek.eu, a później przez trzy dni odbywały się zajęcia wykorzystujące najnowsze technologie informacyjno – komunikacyjne. Największą popularnością wśród uczniów cieszyła się gra terenowa polegająca na odnalezieniu 10 kodów QR i odkodowaniu pytań oraz odnalezieniu na nie odpowiedzi. Dużo frajdy sprawiło im poszukiwania kodów na terenie całej szkoły.

Nie zabrakło też budowania i zaprogramowania z klocków LEGO robota. Dzieci za pomocą kreatywnych klocków tworzyły przestrzennego robota, który poruszał się dzięki napisanym poleceniom. Takie działania pozwalają graczom przyswoić podstawowe pojęcia programistyczne jak instrukcja warunkowa, pętla, zmienne czy funkcje. Podczas zajęć każdy uczeń tworzył autorską grę w Scratchu, która pozwoliła na rozwijanie  kreatywności, ciekawości, logicznego i kreatywnego myślenia.

Podczas zajęć z kodowania dzieci uświadamiają sobie, że z programowaniem spotykają się w codziennym życiu. Wykorzystanie w zabawie i nauce szyfrów, kodów obrazkowych, planowanie działań z ich zastosowaniem to naprawdę świetny sposób na zbliżenie się do cyfrowego świata.